(1)

Počiatok mojej výroby mydiel je niekedy v auguste 2017, kedy som zbadal na internete jednu zaujímavú stránku - blog o výrobe mydiel. Ďalšou pohnútkou bol fakt, že už predtým sa mi často stávalo, ak som používal kupenské mydlá, že mi vysušovali pokožku a tá následne praskala. Do tretice som si spomenul, že som si raz objednal od niekoho domácky vyrobené mydlá a to bolo niečo úplne iné, perfektné od tých, ktoré človek bežne kupoval v obchode.

***

A tak sa to začalo. Rozhodol som sa. Prvý krok k výrobe mydiel bolo zakúpenie ručného mixéra a potravinárskeho teplomeru - prvé pomôcky potrebné k práci. Následne na to som si na youtube pozrel nejaké videá o výrobe mydiel a začala ma úplne fascinovať premena obyčajných tukov a olejov na niečo tak zaujímavé a užitočné ako je mydlo.

***

Priznám sa, už v detstve ma dosť zaujímala chémia ale s takouto fascinujúcou, praktickou a dostupnou premenou som sa ešte osobne nestretol. Preto som si povedal, čo tak to vyskúšať "na vlastnej koži" - a to doslovne, že na koži - nielen čo sa týka samotnej výroby, ale aj použitia výsledku - samotného výrobku - mydla na vlastnej koži. Ďalšou pohnútkou bol fakt, že už predtým sa mi často stávalo, ak som používal kupenské mydlá, že mi vysušovali pokožku a tá následne praskala. Do tretice som si spomenul, že som si raz objednal od niekoho domácky vyrobené mydlá a to bolo niečo úplne iné, perfektné od tých, ktoré človek bežne kupoval v obchode. A toto ma definitívne inšpirovalo.

***

V 08/2017 začali moje prvé pokusy s mydlovaním, resp. odborne so saponifikáciou. Viac opäť nabudúce... :o)


(2)

Všetky moje mydlá sú na prírodnej báze a vyrábané výlučne studeným procesom. Pri výrobe všetkých mydiel sa snažím čo najviac používať prírodné farbivá a ako vône 100% prírodné esencie (výťažky z rastlín). Do mydiel častokrát pridávam rôzne výživné látky a prísady (opäť prírodné), ktoré výrazne zvyšujú úžitkovú hodnotu mydiel a sú pre pokožku ešte prijateľnejšie.

***

Zameriavam sa vo veľkej miere na "natural" mydlá, to znamená, aby boli čo najviac prírodné a obsahovali čo najmenej pridaných esencií, aj keď sú prírodné. Je to preto, aby mydlá boli čo najviac prírodného charakteru - po výrobe obsahujúce čo najviac glycerínu priaznivo pôsobiaceho na pokožku. Pretože práve takéto mydlá sú najvhodnejšie pre alergikov a pre ľudí s citlivou pokožkou, ktorých už aj malá prítomnosť prírodných esencií môže dráždiť.

***

Voňavé/ozdobné mydlá - z dôvodov vyššie uvedených ich preto v mojej "zbierke" nájdete menej, preferujem skôr mydlá, ktoré majú výrazne vyššiu úžitkovú hodnotu (obsahujú výživné látky a prísady), než len výraznú vôňu.

***

V mojej zbierke mydiel takisto nenájdete číre, priezračné a všakovako vyzdobené mydlá, ktoré je takto možné vyrobiť len rozpustením už zakúpenej hotovej mydlovej hmoty. Nakoľko mydlá zhotovujem len studeným procesom (nie teplým) a od základu, tak viem, čo si do hmoty pridám a z čoho sú teda zhotovené. Žiaľ táto metóda dovoľuje vyrobiť len matné (nepriehľadné) mydlá. U týchto mydiel ide skôr o prospešnú úžitkovú hodnotu (vplyv na pokožku), než jej ozdobný charakter. Ak zháňate resp. chcete vyrábať mydlá nádherne číre, ozdobné, tak potom musíte hľadať na iných stránkach, než tu. Tam už ide o výrobu úplne iným - teplým procesom...

A ešte niečo - tá alchýmia - moment premeny tuku na mydlovú hmotu ma fascinuje až doteraz. Je to úžasná kreatívna činnosť, kedy máte radosť z výroby mydla - činnosti samotnej a potom sa druhýkrát tešíte z výsledku, ktorý aj prakticky používate - z vlastného mydla, ktorým si mydlíte každý deň ruky.